Версія для друку
26 Червня 2009
25 июня 2009 года Верховная Рада Украины приняла постановление «О текущей ситуации в угольной промышленности и тепловой энергетике и путях преодоления кризисных явлений в энергетической сфере».
В постановлении отмечается значение угольной промышленности, как одной из важнейших составных частей энергетической безопасности Украины, и угля, как единственного энергоносителя, объемов которого достаточно для практически полного обеспечения потребностей национальной экономики в энергетических ресурсах. Подчеркнута полная разбалансированность внутреннего рынка угля и невозможность дальнейшего наращивания запасов угля на складах ТЭС без нарушения их безопасной эксплуатации. При этом ожидается снижение производства электроэнергии на 21,6 %.
Верховная Рада признала действия Минуглепрома и Минтопэнерго Украины по преодолению «кризиса потребления» угольной продукции недостаточными, отметив, что без проведения антикризисных мер улучшения ситуации не ожидается.
Ряд таких антикризисных мер намечен в самом постановлении.
Так, Кабинету Министров Украины рекомендовано в месячный срок подготовить проекты изменений в некоторые законы с целью использования средств Стабилизационного фонда на формирование государственного резерва энергетического угля в составе государственного материального резерва. Также рекомендовано внести изменения в Закон Украины «О Государственном бюджете Украины на 2009 год» в части увеличения объемов бюджетного финансирования государственного сектора угольной отрасли до уровня, который даст возможность обеспечить своевременную выплату заработной платы шахтерам в соответствии с нормами действующего законодательства и требованиями коллективных договоров, продолжения реализации проектов технического переоснащения и капитального строительства угольных предприятий, создания безопасных и безаварийных условий труда шахтеров, реструктуризации угольной промышленности и надлежащего обеспечения бытовым топливом углеполучателей ликвидируемых предприятий.
Также рекомендовано до 1 октября 2009 года подготовить и внести на рассмотрение Верховной Рады Украины проект Закона «Об особенностях приватизации угледобывающих предприятий».
Предложено в месячный срок утвердить физические и финансовые балансы производства и потребления отечественной угольной продукции энергетического и коксового назначения на 2009 год в целом и на 1-й квартал 2010 года с определением источников финансирования, а также осуществлять действенный контроль за их выполнением всеми производителями и потребителями угольной продукции. К тому же предложено обеспечить в соответствии с графиками закупки угля заключение соответствующих договоров с производителями угольной продукции всех форм собственности.
Поручено в течение месяца разработать механизм погашения взаимной задолженности предприятий угольной промышленности и энергетики, создать условия для экспорта электроэнергии и угольной продукции.
Важным стратегическим решением представляется предложение о разработке программы стимулирования потребителей природного газа по переводу их на потребление угольной продукции и энергии из альтернативных источников топлива.
В постановлении также поручено Минуглепрому Украины осуществить необходимые организационные меры по обеспечению эффективного решения руководителями государственных угольных предприятий вопросов выплаты в полном объеме и в установленные сроки заработной платы, разработки проектов технического переоснащения и модернизации предприятий отрасли, исходя из имеющихся объемов бюджетного финансирования отрасли.
Министерству транспорта и связи дано поручение рассмотреть возможность введения моратория на повышение тарифов на железнодорожные перевозки угля для нужд энергетики и металлургии.
Примечательно, что проект данного постановления был наработан по итогам, состоявшегося 23 июня заседания Комитета Верховной Рады по вопросам топливно-энергетического комплекса, ядерной политики и ядерной безопасности, на котором рассматривался вопрос о текущей ситуации в угольной промышленности и тепловой энергетике. В работе упомянутого комитета Верховной Рады активное участие приняли председатель Профсоюза работников угольной промышленности Украины, народный депутат Виктор Турманов и первый заместитель министра угольной промышленности Украины Сергей Офицеров, прибывшие на заседание сразу по окончанию работы Президиума ЦК профсоюза. Поэтому в постановлении Верховной Рады нашли отражение требования профсоюза по данному комплексу вопросов.
Заслухавши і обговоривши інформацію Міністерства вугільної промисловості України та Міністерства палива та енергетики України про поточну ситуацію у вугільній промисловості та тепловій енергетиці, Верховна Рада України відмічає.
Вугільна промисловість України є однією із найважливіших складових частин її енергетичної безпеки. Вугілля - це єдиний енергоносій, обсяги якого потенційно достатні для практично повного забезпечення потреб національної економіки в енергетичних ресурсах.
Тривалий характер фінансово-економічної кризи в Україні негативно позначається на стані внутрішнього ринку вугілля, який наразі повністю розбалансований. З листопада минулого року на вітчизняному ринку вугілля спостерігається значний надлишок вугільної продукції. З іншого боку, підприємства електроенергетики здійснюють закупівлю вугілля у максимально можливих обсягах, результатом чого стало значне кредитне навантаження на них, а джерела повернення кредитів відсутні. Подальше нарощування обсягів вугілля на складах ТЕС є технічно неможливим без порушень безпечної техніки експлуатації вугільних складів, зокрема пожежної безпеки. Іншим негативним фактором є те, що очікується зниження виробництва електроенергії у 2009 році на 21,6%.
З метою забезпечення належного функціонування вугільного ринку, створення сприятливих умов для діяльності вугледобувних підприємств, стабілізації соціально-економічної ситуації у вугільній галузі, а також забезпечення сталої роботи підприємств електроенергетики і забезпечення енергетичної безпеки України Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
1. Визнати дії Мінвуглепрому та Мінпаливенерго України щодо подолання «кризи споживання» вугільної продукції недостатніми, відмітивши, що без вжиття антикризових заходів поліпшення ситуації не очікується.
2. Рекомендувати Кабінету Міністрів України:
2.1. У місячний термін розробити та внести на розгляд Верховної Ради України проекти змін до Законів України «Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 31.10.2008 №639-VI, а також «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 №835-VI, в яких передбачити використання коштів Стабілізаційного фонду на формування державного резерву енергетичного вугілля у складі державного матеріального резерву (шляхом здійснення закупівлі Держкомрезервом енергетичного вугілля через ДП «Вугілля України» за рахунок коштів Стабілізаційного фонду з подальшим викупом енергогенеруючими компаніями за ціною його закупівлі). Передбачити також внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» в частині збільшення обсягів бюджетного фінансування державного сектору вугільної галузі до рівня, який дасть можливість забезпечити своєчасну виплату заробітної плати шахтарям відповідно до норм діючого законодавства та вимог колективних договорів, продовження реалізації проектів технічного переоснащення та капітального будівництва вугільних підприємств, створення безпечних і безаварійних умов праці шахтарів, реструктуризації у вугільній галузі та належне забезпечення побутовим паливом вуглеотримувачів підприємств, що ліквідуються.
2.2. До 1 жовтня 2009р. підготувати необхідні зміни та доповнення до Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу” від 23.06.2005 №2711-IV для завершення розв’язання боргової проблеми у паливно-енергетичному комплексі та внести їх на розгляд Верховної Ради України.
2.3. До 1 жовтня 2009р. підготувати і внести для розгляду Верховною Радою України проект Закону “Про особливості приватизації вугледобувних підприємств”.
2.4. Керуючись вимогами безумовного забезпечення енергетичної безпеки держави забезпечити у місячний термін затвердження фізичних та фінансових балансів виробництва і споживання вітчизняної вугільної продукції (відповідно, енергетичного та коксівного призначення) на 2009 рік в цілому та включаючи перший квартал 2010р. (з визначенням джерел фінансування), та здійснювати дієвий контроль за їх виконанням усіх виробників та споживачів вугільної продукції.
Забезпечити відповідно до графіку закупівлі вугілля укладання відповідних договорів з виробниками вугільної продукції всіх форм власності.
2.5. При проведенні тарифної політики не застосовувати заходів, що створюють передумови збиткової діяльності енергогенеруючих компаній теплових електростанцій.
2.6. Розробити протягом місяця механізм погашення взаємної заборгованості підприємств вугільної галузі перед підприємствами Мінпаливенерго на 2009 р. і 1-е півріччя 2010 р.
2.7. Здійснити заходи для переходу побутових споживачів до оплати за спожиту електричну енергію за економічно обґрунтованими цінами, одночасно розробивши і затвердивши соціальні стандарти споживання електроенергії.
2.8. Прискорити розробку підзаконних актів з метою створення законодавчих засад здійснення експорту електричної енергії, що дозволить збільшити виробництво електричної енергії тепловими електростанціями та створить передумови зростання попиту на енергетичне вугілля.
2.9 В місячний термін удосконалити механізм здійснення експорту вугільної продукції та ціноутворення на неї з метою зменшення навантаження на Державний бюджет.
2.10. Розробити програму стимулювання споживачів природного газу по переведенню їх на споживання вугільної продукції та енергії з альтернативних видів палива.
3. МінвуглепромуУкраїни здійснити необхідні організаційні заходи щодо забезпечення ефективного вирішення керівниками державних вугледобувних підприємств питань:
- виплати в повному обсязі і в установлені строки заробітної плати на підприємствах галузі;
- повернення боргів за електричну енергію вугільних підприємств;
- розробки проектів технічного переоснащення та модернізації вугледобувних підприємств галузі, виходячи з наявних обсягів бюджетного фінансування.
4. Мінпаливенерго України:
- здійснити аналіз складових оптової ринкової ціни на електричну енергію щодо їх співвідношення між собою, зокрема, розміру цільової надбавки до тарифу на електроенергію, кошти від надходження якої спрямовуються до спеціального фонду державного бюджету;
- внести пропозиції щодо змін до державного бюджету з метою коригування величини цільової надбавки до тарифу на електричну енергію;
- здійснити заходи з оптимізації складових оптової ринкової ціни з метою недопущення збиткової роботи генеруючих компаній теплових станцій;
- разом з НАК “Енергетична компанія України” розробити заходи, спрямовані на забезпечення рентабельної роботи компаній теплових електричних станцій;
- забезпечити погашення існуючої заборгованості за спожите підприємствами теплової енергетики, підпорядкованими Мінпаливенерго, вугілля, відвантажене державними вугледобувними підприємствами;
- розглянути конкретні кроки зі зміни структури використання палива на вітчизняних ТЕС у бік збільшення питомої ваги вугілля.
5. Національній комісії регулювання електроенергетики України:
- Рекомендувати здійснити заходи з оптимізації витрат на монопольному та конкурентному ринках в електроенергетиці з метою приведення їх до рівня мінімально достатнього для збереження сталого функціонування об’єднаної енергетичної системи України.
6. Мінтрансзв’язку України:
- розглянути можливість запровадження тимчасового мораторію на підвищення тарифів на залізничні перевезення вугілля для потреб енергетики і металургії.
7. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на Комітет Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.
8. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.
Голова Верховної Ради України
© 20082025 Профспілка працівників вугільної промисловості України
Адреса Центрального комітету Профспілки працівників вугільної промисловості України:
01042, г. Київ, бульвар Дружби Народів, 5, к. 526;
тел. (044) 528-90-29;
E-mail приймальні: prupukuiv@ukr.net