Архів новин
Этот крик души, мучительный стон тысяч людей – трудящихся буроугольного комплекса Украины (г. Александрия Кировоградская обл.) слышит вся Украина, кроме руководства страны и бездушной бюрократической машины раздутого чиновничьего аппарата. О годами нерешаемых проблемах трудящихся буроугольной отрасли и борьбе Профсоюза за права александрийцев мы неоднократно писали на нашем сайте, ситуация постоянно освещается на страницах газеты «Шахтер Украины». Многие трудящиеся Александрии не просто оказались далеко за чертой бедности, они со своими семьями голодают. И это происходит на просторах независимой, демократичной и европейской Украины!
Трудящиеся и ветераны буроугольного комплекса поручили председателю Кировоградской территориальной организации Профсоюза угольщиков и председателям первичных организаций направить открытое письмо на имя премьер-министра Украины Юлии Тимошенко и министра угольной промышленности Виктора Полтавца, в котором говорится, что сегодня большинство поручений, распоряжения Кабинета Министров Украины от 24 сентября 2008 года № 1275-р «О мероприятиях по решению некоторых проблем буроугольного комплекса г. Александрии», центральными органами исполнительной власти остаются не выполненными. Доверие к власти катастрофически падает!
Сложилась критическая ситуация на предприятиях, находящихся в аренде ЗАО "Энергоуголь", задолженность по заработной плате с начислениями за декабрь 2008 г. составляет - 27,7 млн. грн. По состоянию на 16.02.2009 г. зарплата за август, сентябрь, октябрь, ноябрь, декабрь 2008 г. и январь 2009 г. не выплачена! Работники отправлены в вынужденные отпуска.
Долги по зарплате трудящимся предприятий, ранее находившихся в аренде ООО «Эксплерент» и возвращенных в госсобственность, а также смежных - превышают 5 млн. грн.
Вопрос финансирования ГП "Буруголь" на 2009 год до сих пор не решен, из-за чего предприятие отключено от энергоснабжения, что угрожает затоплением разреза и дальнейшая его эксплуатация станет невозможной.
Уже почти два года не решается вопрос трудовых отношений работников предприятий, возвращенных в госсобственность из аренды, даже не намечены источники погашения задолженности по заработной плате работникам ТЕЦ, брикетной фабрики и Погрузочно-транспортного управления.
Трудящиеся и пенсионеры не обеспечиваются бытовым топливом вопреки «Горному закону» и Отраслевому соглашению.
Александрийцы потребовали от Премьер-министра немедленного реагирования на ситуацию. Они отмечают, что решение проблемных социальных вопросов буроугольного комплекса согласно распоряжению Кабинета Министров Украины в основном касается компетенции органов центральной власти. При этом большинство поручений остается не выполненными. Трудящиеся попросили Премьера срочно рассмотреть ход исполнения распоряжения Кабмина № 1275-р от 24.09.2008 г. с тем, чтобы, наконец-то, разрешить социальные проблемы угольщиков города Александрии.
Центральный комитет Профсоюза работников угольной промышленности Украины постоянно выносит рассмотрение проблем александрийцев на правительственный уровень. Председатель Укруглепрофсоюза Виктор Турманов в феврале повторно направил депутатский запрос Президенту Украины Виктору Ющенко с требованием лично посодействовать восстановлению конституционных прав работников буроугольного бассейна.
Президенту України Ющенко В.А.
ДЕПУТАТСЬКИЙ ЗАПИТ
Шановний Вікторе Андрійовичу!
Вимушений звернутися до Вас повторно, тому що гострота проблем Олександрійського буровугільного комплексу досягла критичної межі. Особливо складною залишається ситуація із погашенням заборгованості із заробітної плати перед працівниками підприємств, які знаходяться в оренді у ЗАТ «Енерговугілля», термін дії якої закінчується 22.04.2009 року, а також підприємств, які повернуті державі із оренди. Загальна сума заборгованості станом на 01.01.2009 року складає близько 35 млн. грн. На виконанні у відділі державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку перебуває зведене виконавче провадження по виконанню 728 виконавчих документів про стягнення з ЗАТ "Енерговугілля" заборгованості по заробітній платі на загальну суму 1 977 415 грн. На підставі діючого законодавства вказане виконавче провадження зупинено у зв'язку із внесенням ЗАТ "Енерговугілля" до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України " Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". З цих же причин не може бути стягнута заборгованість Пенсійному фонду України та інше.
Соціальна напруга в трудових колективах посилюється масовими вивільненнями працівників та неможливістю захисту порушених прав навіть у судовому порядку на національному рівні. Все це призводить до спалаху різного рівня некерованих акцій протесту, як на підприємствах, так і у регіоні в цілому, а також вимушує людей звертатися за захистом порушених прав до судів міжнародного рівня, а також до керівництва органів влади всіх рівнів.
На протязі минулого року на урядовому рівні була прийнята ціла низка рішень та видано чисельна кількість доручень державним органам влади різного рівня стосовно вирішення цих проблем. Трудові колективи покладали надію на те , що виконання прийнятого розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року №1275-р «Про заходи щодо розв'язання деяких проблем буровугільного комплексу» призведе до стабілізації ситуації в трудових колективах, нарешті відкриє шляхи для відновлення порушених прав на працю, оплату праці та соціальний захист.
Але на сьогодні більша частина доручень вказаного розпорядження Кабінету Міністрів України залишаються невиконаними, більш того окремими органами влади відверто ігнорується.
Так, повільно вирішується питання приватизації підприємств буровугільної галузі - до останнього часу не внесені зміни до розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року №1517 щодо переліку об'єктів єдиного цілісного майнового буровугільного комплексу, які підлягають приватизації у 2009 році. При цьому Міністерство вугільної промисловості України на даний час проводить ліквідацію окремих підприємств, які вкрай будуть необхідні для приватизації цілісного комплексу.
В зв'язку з відсутністю фінансування у 2008 році не проводилися ремонтно-відновлювальні роботи в ДП «Бурвугілля» в наслідок чого подальша експлуатація розрізу стане неможливою. Не передбачено фінансування буровугільної галузі і постановою Кабінету Міністрів України №1036 від 26.11.2008 року «Про деякі питання організації бюджетного процесу», що є важливим штрихом на шляху остаточного зруйнування буровугільної галузі.
Не вирішується питання врегулювання трудових відносин та виплати заборгованості із заробітної плати працівникам підприємств, які були повернуті з оренди державі. При цьому не виконуються пропозиції Міністерства праці та соціальної політики надані Мінвуглепрому з цього приводу.
В теперішній час в умовах економічної кризи використання власних ресурсів бурого вугілля, яке знаходиться в великій кількості у Олександрійському регіоні, шляхом збереження та розвитку цієї галузі, є дуже важливим для економіки держави.
У зв'язку з вищевикладеним, прошу прийняти невідкладні заходи щодо виконання відповідними державними органами влади розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року №1275-р та забезпеченню державних стимулів для розвитку вітчизняної буровугільної галузі.
З повагою
Народний депутат України В. Турманов