зробити стартовою додати в обране


Архів новин

Версія для друку

6 Липня 2021
ЄС закликав вжити заходів із протидії руйнації інспекцій праці
Європейська комісія приєдналася до профспілок, закликавши держави-члени вирішити проблеми, пов’язані з охороною праці, які загрожують життю працівників, проте сама не вжила реальних дій.

У квітні ЄКП опублікувала дослідження, згідно з яким з 2010 року кількість інспекцій з охорони праці на виробництві скоротилася на одну п’яту, а у 17 державах-членах це скорочення становило 55%. У своїй нещодавно опублікованій Стратегії з охорони праці Європейська комісія закликала держави-члени «усунути тенденцію щодо зменшення кількості інспекцій праці у деяких державах-членах шляхом посилення виїзних інспекцій».

Вона також нарешті закликала держави-члени класифікувати COVID-19 як професійну хворобу, більш ніж через рік після того, як профспілки закликали надати працівникам додатковий захист від вірусу. Це частина вітального кроку до підходу «нульового бачення» щодо смертності, пов’язаної з роботою, який є надзвичайно необхідним у той час, коли:
- більшість з понад 1 мільйону жертв COVID-19 в Європі заразилися цим захворюванням на роботі;
- понад 100 тисяч людей все ще помирають щороку від раку, пов’язаного з роботою;
- зростає кількість смертельних нещасних випадків на виробництві.

Минулого тижня обвалення будівлі в Антверпені, внаслідок якого загинули 5 будівельників та 9 інших осіб, ще раз підтвердило необхідність посилення вимог до охорони праці.

Однак Стратегія Єврокомісії далека від досягнення амбітних цілей з таких проблем:
- зобов’язання встановити обмеження щодо впливу на ще декілька речовин, які викликають рак, але не на всі 50 пріоритетних канцерогенів, впливу яких працівники широко піддаються у Європі. На сьогодні обмежено лише 27 таких канцерогенів. Прикро, що у Стратегії відсутній комбінований вплив небезпечних хімічних речовин, ендокринних дезінтеграторів та перегляд Обов’язкового граничного рівня професійного впливу кристалічного кремнезему, який вдихається;
- відсутність законодавчої ініціативи щодо психічного здоров’я та захворювань опорно-рухового апарату – тоді як працівникам дійсно потрібна директива з обох цих проблем;
- відсутність згадки про необхідність забезпечення максимальної робочої температури у світлі кліматичних змін;
- найбільш занепокоєння у Стратегії викликає намір змінити захист самозайнятих осіб згідно з acquis, що становитиме загрозу працівникам таких галузях підвищеного ризику, як будівництво, де має місце багато фіктивної самозайнятості.


Коментуючи Стратегію, заступник Генерального секретаря ЄКП Естер Лінч підкреслила: «Неприпустимо, щоб рівень присутності інспекцій з охорони праці на робочих місцях був найнижчим за останні десять років, коли спалахнув COVID, що, ймовірно, призвело до збільшення загрози життю людей та допомогло поширенню хвороби. Сьогодні Єврокомісія надіслала рішучий меседж державам-членам про те, що подібну небезпечну ситуацію більше не можна терпіти.

Однак Єврокомісія не демонструє свої благі наміри достатніми діями. Теплих слів недостатньо, коли число нещасних випадків на виробництві зростає і щороку понад 100 тисяч людей помирають від раку, пов’язаного з роботою, а ергономічні та психосоціальні ризики зростають.

Нам необхідне суворіше законодавство та його належне дотримання, щоб усі ми могли йти на роботу з упевненістю, що повернемося додому живими і здоровими».
Виступаючи після обвалу будівлі в Антверпені, Генеральний секретар Європейського союзу будівельників та деревообробників Том Делеу заявив: «Заходи з охорони та безпеки праці повинні бути обов’язком усіх компаній і правом усіх працівників, у тому числі самозайнятих».