зробити стартовою додати в обране


Архів новин

Версія для друку

13 Квітня 2022
ЯК СИСТЕМА БПД ДОПОМАГАЄ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМ ОСОБАМ ПІД ЧАС ВІЙНИ
Система безоплатної правової допомоги з першого дня повномасштабної війни росії проти України не припиняє свою роботу. На прикладі дев’яти регіонів розповідаємо про роботу фахівців системи БПД з внутрішньо переміщеними особами. Але робота ведеться не лише в цих областях, а в усіх регіонах, де це можливо. Коли Україна здригається від жахів розв’язаної росією війни, система безоплатної правової допомоги – це вже не лише про право, а й про допомогу.

Закарпаття. Консультаційні пункти на залізничних вокзалах

У перервах між повітряними тривогами та за графіком руху евакуаційних потягів — так тепер працюють фахівці системи БПД Закарпаття. Їхня робота зосереджена на правовій допомозі внутрішньо переміщеним особам.

Нині в області створено 36 пунктів консультування ВПО, до яких станом на початок квітня вже звернулося майже 900 осіб. Найбільше роботи на залізничному вокзалі в Ужгороді, куди щодня прибувають евакуаційні потяги з вимушеними переселенцями з Києва, Харкова, Краматорська, Маріуполя та інших населених пунктів. Для ефективної взаємодії та швидкого реагування на потреби цих людей фахівці Ужгородського місцевого центру з надання БВПД налагодили комунікацію з усіма підрозділами, які першими зустрічають переселенців.

«Зранку волонтери надсилають нам орієнтовний графік прибуття евакуаційних потягів, яких може бути до десяти за день. Працівники центру приходять чергувати на вокзал в інформаційний центр, де надають консультативну допомогу. Найважче у ті моменти, коли під час повітряної тривоги прибувають евакуаційні потяги, і фахівці разом із волонтерами допомагають сотням людей перейти до сховища, але консультування не припиняється і там», – розповідає директор Ужгородського місцевого центру з надання БВПД Михайло Давиденко.

Одещина. Якщо треба слухати людину годинами – будемо слухати годинами

Правові проблеми внутрішньо переміщених осіб накладаються на психологічні, побутові, медичні. У місті Ізмаїл відкрили три консультаційні пункти безоплатної правової допомоги в місцях тимчасового перебування переселенців.

«При роботі з вимушеними переселенцями доводиться враховувати психологічний стан, в якому вони знаходяться. Ми бачимо страх у їхніх очах. Намагаємося не тільки грамотно проінтерв’ювати, а водночас і вислухати життєву історію та взяти участь у долі людини», – коментує головний юрист Ізмаїльського бюро правової допомоги Максим Дізанов.

80-річний чоловік з Харкова переїхав на Одещину. У рідному місті він отримував пенсію у відділенні Укрпошти. Тепер в нього виникло питання – де та як тепер отримати гроші за березень? Оскільки чоловік знав про систему БПД, то одразу звернувся до Тарутинського бюро правової допомоги. Завідувачка бюро Марина Залізко розповіла йому, як отримати пенсію та допомогу від держави для внутрішньо переміщених осіб.

Юристи безоплатної правової допомоги докладають максимум зусиль, аби громадяни мали чіткий алгоритм дій щодо різних правових питань і не витрачали час на пошук інформації для розв’язання свого правового питання.

Рівненщина. Правопросвітництво у готелях та гуртожитках

На Рівненщині правопросвітницька робота перемістилася з державних установ до готелів та гуртожитків. В області налічується близько 40 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Хтось чекає, коли зможе повернутись додому, а хтось розуміє, що повертатись більше нікуди, і починає тут «життя з нуля». Тож в області розгортаються пункти консультування громадян в місцях компактного проживання внутрішньо переміщених осіб. На базі цих пунктів представники системи БПД проводять правопросвітницьку роботу.

«Усі мають знати, що є система безоплатної правової допомоги, що є юристи, які надають послуги безоплатно. Зараз саме внутрішньо переміщені особи потребують інформації про систему БПД та її можливості. Адже внутрішньо переміщені особи – це одна із категорій громадян, яка відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» має право на усі види правової допомоги», – каже начальник відділу безоплатної правової допомоги Сарненського місцевого центру з надання БВПД Ірина Дубровська.

Харківщина та Луганщина. Фахівець Регіонального центру сам став консультаційним пунктом

Головний юрист Регіонального центру з надання БВПД у Луганській та Харківській областях Євгеній Буць, рятуючись від рясних обстрілів російської артилерії та авіації, виїхав з Харкова до своїх родичів, які мешкають в одній з громад Харківської області. Виявилось, що таких, як Євгеній, тут сотні. Тож чоловік самотужки обладнав у приміщенні тамтешньої школи куточок безоплатної правової допомоги, де консультує громадян. Він також активно поширює інформаційні матеріали у місцях видачі гуманітарної допомоги та розміщення і реєстрації вимушених переселенців.

«Я – фахівець безоплатної правової допомоги. Ним був, є і буду. Моя робота – правова допомога людям, і я робитиму це незалежно від того, де та в яких умовах знаходжусь. Безпосередньо у цій громаді зареєстровано понад 350 сімей ВПО. У більшості з них є діти, люди похилого віку. Це близько тисячі осіб, які потребують не лише матеріальної, моральної чи психологічної підтримки, а й правової допомоги. Окрім ВПО, у громаді близько 7000 тисяч мешканців», – розповів Євгеній Буць.

Так у жителів невеличкого населеного пункту на Харківщині, де до цього не було точки доступу до безоплатної правової допомоги, з’явилась безпосередня можливість отримати правову інформацію або консультацію з правових питань.

Хмельниччина. Волонтери БПД допомагають юристам, а фахівці системи БПД – волонтерам

За офіційними даними, від початку повномасштабної війни у Хмельницьку область прибуло 300 тисяч переселенців, а на тимчасове проживання в області залишилося 128 тисяч осіб. Багато з цих людей втратили житло, роботу, документи, вони розгублені і не знають, як діяти, щоб налагодити своє життя.

Нині на Хмельниччині організували вже 9 консультаційних пунктів для внутрішньо переміщених осіб, триває робота зі створення нових. До такої діяльності долучаються й волонтери системи БПД. Наприклад, волонтерка Ірина Міщенко працює у Хмельницькій обласній бібліотеці для юнацтва, і запропонувала організувати такий пункт на базі цієї бібліотеки.

І навпаки – до волонтерських ініціатив, спрямованих на допомогу переселенцям, на Хмельниччині приєднуються юристи центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

«Я долучилася до волонтерської групи, яка допомагає переселенцям харчовими продуктами та предметами першої необхідності, відповідаю за комунікацію з сім’ями, які мають маленьких дітей. Періодично телефоную їм, запитую про потреби та доставляю необхідне. Під час спілкування обов’язково цікавлюся, чи мають люди юридичні питання, чи потребують фахової правничої допомоги. Найчастіше просять пояснити, як отримати довідку про взяття на облік ВПО, отримати соціальні виплати, відновити втрачені документи, стати на облік в центрі зайнятості», – розповідає юристка Шепетівського місцевого центру з надання БВПД Юлія Школьнік.

Запорізька та Донецька області. Наша команда продовжує працювати попри все

Попри окупацію значної території Запорізької та Донецької областей, на підконтрольних територіях фахівці системи БПД намагаються розширювати точки доступу до правової допомоги.

Так, нещодавно в Запоріжжі у пункті гуманітарної допомоги, що розташований у виставковому центрі «Козак Палац», запрацював консультативний пункт безоплатної правової допомоги. Тут юристи Запорізького місцевого центру надають консультації та правову інформацію евакуйованим з окупованих міст та територій. .

«У Запорізькому обласному гуманітарному штабі шукачів притулку зустрічають волонтери, представники соціальних служб, психолог та фахівці центрів правової допомоги. Вириваючись з району бойових дій, на посічених кулями автівках, люди в першу чергу рятують своє життя. Опинившись на відносно безпечній території, вони неминуче стикнуться з питанням: що робити далі? Наші юристи дають громадянам чітку інструкцію щодо відновлення документів, оформлення довідок, механізму відшкодування втраченого майна, отримання фінансової допомоги тощо. Адже саме ці питання вимушеним переселенцям надалі потрібно буде вирішувати», – розповіла директорка Запорізького місцевого центру з надання БВПД Ольга Бородіна.

Львівщина. До роботи з ВПО залучено і адвокатів

Львівщина – один з найпопулярніших регіонів, до якого прямують внутрішньо переміщені особи. Так, в одному лише Червоноградському районі їх налічується вже більше 10 тисяч.

Аби допомогти людям вирішити їх правові питання до консультування долучаються адвокати, які співпрацюють із системою безоплатної правової допомоги. Серед них – адвокати Андрій Брух та Юрій Огорілко.

«Паралельно з консультуванням ми інформуємо людей про програми збору свідчень про воєнні злочини росії, зустрічаємось з вимушено переміщеними особами, що готові давати такі свідчення», – розповідає директорка Червоноградського місцевого центру з надання БВПД Наталя Костишин.

Вінниччина.
Система БПД – це не лише про право, це система допомоги

Директорка Регіонального центру з надання БВПД у Вінницькій області разом з Регіональним координатором взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Вінницькій області відвідали місця тимчасового перебування осіб, які покинули свої домівки через війну. Говорили про забезпечення людей їжею, гігієнічними засобами, про доступ до медичної допомоги, оформлення довідок внутрішньо переміщеної особи, що дозволять щомісяця отримувати соціальну допомогу від держави на житло та оплату комунальних послуг тощо.

«Коли зустрічаєшся з тимчасовими переселенцями, які втікають серед ночі від вибухів, масових пожеж, насильства та намагаються врятувати не лише власну родину, маленьких дітей, а й вивезти одиноку сусідку, старенького дідуся чи бабусю на візку, то бачиш, що ці люди потребують не лише правової допомоги, а й надійного плеча, на яке вони можуть спертися, щоб хтось запевнив, що все буде добре. Ми підтримуємо і психологічно, як можемо, і допомагаємо оформити соціальну допомогу якнайшвидше, знайти житло серед знайомих та друзів, роз’яснити, як оформити довідку внутрішньо переміщеної особи, у які служби звертатись», – розповідає директорка Регіонального центру з надання БВПД у Вінницькій області Марина Лукіянова.

Чернівецька область. Юристи співпрацюють з психологами

Багаторічний досвід роботи фронт-офісів (приймалень громадян) довів – щоб юристу розібратись у проблемі та фахово допомогти, клієнт має чітко цю проблему описати. Коли людина потребує правової допомоги, але перебуває у шоковому стані від пережитого, то без психолога тут не обійтись. Тож до роботи консультаційних пунктів для внутрішньо переміщених осіб юристи системи БПД часто залучають й спеціалістів з інших установ та організацій.

Наприклад, у Дністровському районі Чернівецької області разом із фахівцями Кельменецького, Хотинського, Новодністровського та Сокирянського бюро переселенців консультують також соціальні працівники та психологи.

«Оскільки багато людей, які вимушені були переїхати з регіонів, де тривають бойові дії, потребують не лише правової, а й психологічної та моральної підтримки, ми залучили до мобільного консультування наших постійних партнерів – Кельменецький селищний центр соціальних служб та службу у справах дітей. Завдяки такій кооперації внутрішньо переміщені громадяни оперативно і комплексно отримують необхідну допомогу», – наголошує директорка Кельменецького місцевого центру з надання БВПД Юлія Олійник.

Тож якщо ви опинилися в незнайомому місті чи селищі і там є бюро системи безоплатної правової допомоги, знайте – наші фахівці нададуть вам щонайменше допомогу для розв’язання ваших правових питань, а часто й просто людську підтримку.

За матеріаласми Міністерства юстиції України