Архів новин
Сторони Генеральної угоди між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб'єднаннями на 2008-2009 роки на спільному засіданні представників підсумували виконання Генеральної угоди станом на 1 квітня 2009 року, відзначили певні позитивні зрушення та прийняли рішення, направлені на активізацію дій сторін соціального діалогу із забезпечення виконання норм та положень Угоди, повідомляє Інтернет-портал Федерації профспілок України.
Сторони відзначили позитивні приклади реалізації Генеральної угоди, серед них:
Генеральна угода стала важливим інструментом вироблення та узгодження соціально-економічної політики держави, регулювання трудових відносин, впливу на усунення наслідків фінансово-економічної кризи в Україні;
вжиття Урядом заходів зі стабілізації роботи базових галузей економіки в умовах фінансової кризи;
дії Уряду щодо погашення заборгованості із заробітної плати на державних підприємствах;
запроваджено спеціальний механізм повернення заборгованого державою податку на додану вартість при наявності заборгованості підприємства перед працівниками по заробітній платі;
залучення представників працівників до розробки фінансових планів державних підприємств, а також перевірок виконання договорів купівлі-продажу державного майна в частині надання соціальних гарантій працівникам;
погодження з профспілковою Стороною рішень про зміну діючих тарифів для населення на електроенергію, газ, послуги транспорту та зв'язку не дозволили монополістам різко підвищити тарифи на послуги для населення;
із Державного бюджету України на 2009 рік на державне пільгове довгострокове кредитування на отримання вищої освіти виділено 14,7 млн. грн.
Завдяки спільним діям Сторін у цей складний період вдалось забезпечити діяльність економіки, не допустити масових скорочень працівників та зниження соціальних стандартів та гарантій.
Разом з тим, трудящі та профспілки вкрай стурбовані тим, що тривалий час не вирішуються життєво важливі питання для працівників та членів їхніх сімей:
Сторони не вирішили проблему погашення заборгованості із заробітної плати.
В І кварталі 2009 року заборгованість із заробітної плати збільшилась на 535 млн. грн. або на 45%, а станом на 1 червня ц.р. загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати склала понад півтора мільярда гривень. При деякому зниженні заборгованості на державних підприємствах, борг на приватних підприємствах, які перебувають у сфері впливу об'єднань організацій роботодавців, продовжує збільшуватись.
Вперше відбулося різке зниження реальної заробітної плати (12,3%) при щорічних підвищеннях в минулих роках (номінальної на 25-30 відсотків, реальної на 10-12 відсотків). При формуванні Державного бюджету України на 2009 рік Уряд не вніс, як це передбачено Генеральною угодою, пропозицію щодо встановлення з 1 січня 2009 року мінімальної заробітної плати на рівні прожиткового мінімуму для працездатної особи. Більше того, працівникам бюджетної сфери, оплата праці яких здійснюється за Єдиною тарифною сіткою, базовий посадовий оклад встановлено в розмірі нижчому за мінімальну заробітну плату.
Не виконуються домовленості щодо формування та перегляду прожиткового мінімуму. При цьому за пропозицією Кабінету Міністрів України "заморожено" вартісну величину прожиткового мінімуму на 2009 рік (669 грн.). Це стало однією з причин входження Федерації профспілок України у колективний трудовий спір з Урядом.
Не виконується домовленість щодо збільшення чисельності працівників та членів їхніх сімей, що оздоровлюються в санаторно-курортних закладах. Через фінансові труднощі Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у 2009 році планує зменшити кількість путівок на 32,8 тисяч або на 11,8% порівняно з 2008 роком.
Вже вкотре переноситься розгляд на засіданні Кабінету Міністрів України питання стану охорони праці в країні.
Міністерством охорони здоров'я України зірвано строки розробки нормативно-правових актів з питань охорони здоров'я, терміни виконання яких завершилися ще в 2008 році.
Є випадки недотримання принципів соціального діалогу з питань проведення державної соціально-економічної політики окремими центральними органами виконавчої влади, які в обхід передбаченого у Генеральній угоді Порядку намагаються прийняти рішення з питань, що є предметом Генеральної угоди без проведення соціального діалогу. Мають місце факти порушення прав профспілок, визначених законодавством.
Спільний представницький орган профспілок звертає особливу увагу соціальних партнерів на необхідність погашення заборгованості із заробітної плати до кінця поточного року, перегляду встановлених законодавством розмірів мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, підвищення реальної заробітної плати.
Із метою забезпечення виконання Генеральної угоди звертаємось до Кабінету Міністрів України, об'єднань організацій роботодавців і підприємців з вимогами:
1. У період формування Державного бюджету України на 2010 та внесення змін до Державного бюджету України на 2009 рік організувати системну роботу щодо внесення за підсумками тристоронніх консультацій та переговорів пропозицій стосовно розмірів мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, фінансування охорони праці, молодіжного житлового будівництва, оздоровлення дітей, підвищення рівня стипендій.
2. Кабінету Міністрів України прийняти відповідне розпорядження Уряду та заслухати звіти міністрів, відповідальних за невиконання домовленостей. Об'єднанням організацій роботодавців вжити додаткових заходів, спрямованих на виконання їх зобов'язань за Генеральною угодою.
3. Стороні власників в місячний термін проінформувати Спільний представницький орган профспілок про вжиті заходи для забезпечення виконання Генеральної угоди.
4. За участі сторін соціального діалогу найближчим часом розглянути на засіданні Кабінету Міністрів України питання стану охорони праці в країні та покрашення нагляду та контролю за безпекою праці.
5. Розглянути на засіданні Урядового комітету стан розробки нормативно-правових актів з питань охорони праці, щодо яких Міністерством охорони здоров'я України порушено терміни, передбачені Генеральною угодою.
6. За зверненням Спільного представницького органу профспілок вжити заходів до керівників підприємств, які порушують права профспілок (додається) та проінформувати відповідні профоб'єднання.
Профспілки та профоб'єднання з тих напрямів Генеральної угоди, де вони є відповідальними, вживають заходів для повного виконання зобов'язань (абсолютна більшість зобов'язань профспілок виконується) і проявляють готовність до взаємодії зі Стороною власників з питань, де профспілки є співвиконавцями.
До завершення терміну дії Генеральної угоди залишилось півроку і профспілки висловлюють впевненість, що сторони Генеральної угоди на 2008-2009 роки докладуть всіх зусиль для виконання взятих на себе зобов'язань.