зробити стартовою додати в обране


Направления деятельности

Социально-экономическая защита

23 Січня 2025
ФАХОВИЙ КОМЕНТАР. Які зміни у сфері соціального страхування пропонуються законопроектом №12209
Верховною Радою України 21 листопада 2024 року схвалено у першому читанні поданий Урядом проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо формування комплексної та справедливої соціальної підтримки (виплат та послуг) для осіб, в яких обмежена працездатність, зокрема, осіб з інвалідністю», реєстр. №12209.

Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів створено робочу групу для опрацювання пропозицій народних депутатів України до зазначеного законопроекту і підготовки його до розгляду у другому читанні. Проведені засідання робочої групи засвідчили необхідність суттєвого коригування основних положень законопроекту.

У засобах масової інформації подаються окремі коментарі щодо законопроекту №12209, але зазвичай, у загальних рисах, здебільшого у позитивному контексті. Зокрема, що законопроект розроблено з метою забезпечення ефективної підтримки осіб, які частково або повністю втратили працездатність. Також зазначається, що проект закону має на меті створення правових засад для створення умов, за яких особа, яка отримала травмування чи професійне захворювання, може повернути собі працездатність і фінансову незалежність, а у випадку, якщо це неможливо - надання таким особам достатньої і гідної підтримки.

Законопроектом пропонується запровадити новий вид страхової виплати у зв’язку з проходженням реабілітації відповідно до медичних показань, яка має здійснюватися застрахованим особам з першого дня проходження реабілітації до відновлення працездатності або до встановлення стійкого обмеження працездатності, але не довше, ніж протягом одного року. Зазначена виплата провадитиметься у розмірі 70%-100% заробітку залежно від наявності певної тривалості страхового стажу. Також передбачається, що протягом періоду реабілітації застрахованим особам може виплачуватись страхова компенсація потреб при реабілітації, зокрема у вигляді компенсації вартості медичних препаратів і виробів, витрат на транспорт, послуги догляду, натуральної допомоги тощо.

Безумовно, такі пропозиції є слушними, питання лише в тому як це відбуватиметься на практиці. Адже змінами до Закону про загальнообов’язкове державне соціальне страхування з 1 січня 2023 року також передбачено, що потерпілі на виробництві мають право на лікування та реабілітацію у сфері охорони здоров’я в закладах охорони здоров’я, що проводяться та фінансуються відповідно до вимог законів України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» та «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я». Розробники цих змін запевняли, що потерпілі нічого не втратять і надалі отримуватимуть всі ці послуги, у тому числі протезування та інші необхідні соціальні послуги, в повному обсязі. Проте, в дійсності потерпілі від нещасного випадку за власні кошти нині оплачують більшу частину свого лікування, придбання ліків, медичних виробів, мають проблеми з протезуванням, санаторно-курортним лікуванням тощо.

Пропонується змінити підходи до визначення втрати працездатності. Замість раніше діючих МСЕК, ступінь, час настання стійкого обмеження працездатності, строк, на який встановлюється стійке обмеження працездатності, буде визначатися органом оцінки працездатності - юридичною особою публічного права, до основних завдань якого належить реалізація державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції, соціального захисту від безробіття. Орган оцінки працездатності організовуватиме здійснення оцінки працездатності шляхом закупівлі послуг експертів у сфері оцінки функціонування. З метою здійснення оцінки працездатності, орган оцінки працездатності надаватиме залученому експерту знеособлені дані особи, щодо якої здійснюється оцінка працездатності. На підставі висновку експерта орган оцінки працездатності прийматиме рішення про наявність чи відсутність стійкого обмеження працездатності та його ступінь. Експерти, якими опрацьовується проект, зазначають про наявність багатьох питань практичної реалізації цих змін.

Які ж негативи щодо страхових виплат містить цей законопроект.

У Законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» виключаються норми щодо призначення пенсій по інвалідності, а Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» доповнюється нормами щодо запровадження щомісячної страхової виплати у зв’язку зі стійким обмеженням працездатності. Тобто замість пенсій по інвалідності буде призначатися щомісячна страхова виплата. Які ж відмінності у призначенні цих двох виплат:

пенсії по інвалідності: призначаються залежно від наявності страхового стажу у розмірі: для 1 групи – 100%, 2 групи – 90%, 3 групи – 50% від розміру пенсії за віком і виплачуються в повному розмірі незалежно від того чи працює особа і від отримуваного нею заробітку (доходу). Мінімальний розмір пенсії - 2361грн (з доплатою – 2725 грн), максимальний розмір – 23610 грн, середній розмір пенсії по інвалідності – 4366 грн (на 01.10.2024р.). Після досягнення пенсійного віку особа з інвалідністю може і надалі отримувати пенсію по інвалідності або перейти на пенсію за віком;

щомісячна страхова виплата: передбачається для двох категорій осіб – зі стійким повним обмеженням працездатності та зі стійким частковим обмеженням працездатності. Страхова виплата призначатиметься при наявності страхового стажу і за умови що особа працює (крім осіб із стійким повним обмеженням працездатності; осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку; осіб, які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю та за особою з інвалідністю I групи; здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої, післядипломної освіти, залучені до будь-яких робіт). Тобто, непрацюючим особам зі стійким частковим обмеженням працездатності страхова виплата не призначатиметься і не виплачуватиметься, а у разі встановлення стійкого часткового обмеження працездатності в період, коли особа не працювала, для отримання страхової виплати потрібно буде працевлаштуватися.

Щомісячна страхова виплата призначатиметься в розмірах: особам з стійким повним обмеженням працездатності - у розмірі середньої заробітної плати цієї особи, скоригованому на відсоток втрати працездатності, встановлений за результатами оцінки працездатності (але не вище середньої заробітної плати по країні, з якої сплачено страхові внески, за попередній рік (наприклад, за 2023 р. – 14308 грн); особам з стійким частковим обмеженням працездатності - у розмірі різниці між заробітком, який особа отримувала до настання страхового випадку, та заробітком, який особа має після повернення до роботи, але не більше ніж розмір, визначений Кабінетом Міністрів України. Щомісячна страхова виплата призначатиметься на весь строк встановлення стійкого обмеження працездатності та до призначення пенсії за віком, а у разі відсутності права для призначення пенсії за віком, - довічно.

Таким чином, умови призначення і виплати щомісячної страхової виплати є гіршими порівняно з умовами призначення і виплати пенсій по інвалідності. Розміри щомісячних страхових виплат можуть бути в окремих випадках вищими порівняно з пенсіями по інвалідності, в інших – нижчими або зовсім не виплачуватися (якщо отримуваний заробіток після повернення до роботи на тому ж рівні, що й до настання страхового випадку, або вищий).

Законопроектом пропонуються значні зміни у сфері соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань(додаються).

Скачать PDF


Також потрібно зазначити, що зміни, запропоновані законопроектом, будуть застосовуватись лише щодо нових страхових випадків, які настануть після набрання чинності даним законопроектом. Ті особи, які отримують страхові виплати та інше забезпечення за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням відповідно до чинного на сьогодні законодавства, будуть і надалі отримувати такі виплати (забезпечення).

За наслідками обговорення проекту у Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, Мінсоцполітики здійснює доопрацювання його норм, після чого відповідні пропозиції будуть внесені для їх опрацювання робочою групою при зазначеному Комітеті.

Нещодавно відбулися зустрічі представників ФПУ з авторами законопроекту, під час яких Мінсоцполітики було надано інформацію стосовно норм законопроекту №12209 і його доопрацювання, а профспілками надані зауваження і пропозиції щодо запропонованих змін.

За матеріалами управління соціального страхування
і пенсійного забезпечення апарату ФПУ
Социально-экономическая защита | Направления деятельности | главная